Mockup Image

اشعه ایکس:

پرتو ایکس یا اشعه ایکس ( X-Ray ) نوعی تابش الکترومغناتیسی با طول موج خدود 01/0 تا 10 نانومتر نعادل با 30 پتاهرتز تا 30 اگزاهرتز و انرژی بین 100 الکترون ولت تا 100 کیلو الکترون ولت است . طول موج اشعه ایکس از پرتو فرابنفش پایین تر و از پرتو گاما بالاتر است .

به پرتو ایکس با فوتون‌های پرانرژی‌تر (بالای 5 یا 10 کیلو الکترون‌ولت و با طول موج 0٫1 تا 0٫2 نانومتر) پرتو ایکس سخت و پرتوهای با انرژی پایین‌تر را پرتو ایکس نرم می‌گویند. به دلیل توان نفوذ بالای پرتو ایکس سخت ،از آن برای تصویربرداری از داخل اجسام مانند تصویر برداری از اعضای بدن و همچنین بخش مربوط به امنیت در فرودگاهها و ... استفاده می شود .

تاریخچه :

اشعه ایکس توسط ویلهلم رونتگن دانشمند و فیزیکدان اهل کشور آلمان در سال 1895 کشف شده و به دلیل ناشخه بودن ماهیت آن در آن زمان اشعه ایکس نامیده شد دلیل آن هم این بود که با قرار دادن آن در میدان های مغناطیسی و الکتریکی به هیچ وجه منحرف نمیشود . این پرتو از هرچیزی به جز استخوان و فلز می گذرد به همین دلیل دارای قدرت نفوظ بسیار بالایی است .

انواع اشعه ایکس :

اشعه ایکس تک رنگ ( تکفام ) : دارای یک طول موج خاص است را اشعه ایکس تک رنگ گویند.

اشعه اکس پیوسته ( سفید ) : اشعه ایکسی که تک رنگ نیست و دارای طول موج هایی دربازه λ1 تا λ2  باشد .

نکته مهم : اشعه ایکس برای سلامتی انسان بسیار مضر و خطرناک است و می تواند آسیب های قابل توجهی را در انسان پدید آورد از جمله سوختگی، اثرات ژنتیکی و ...

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین رخدادها با خبر شوید